Barwy

Barwy Barw z jakimi możemy spotkać się w naszym domu może być wiele, wszystko zależy od upodobań każdego z nas. Wybierając barwę nie powinniśmy jednak kierować się tylko naszą wygodą, ponieważ barwy będą oddziaływać na wszystkich domowników. Kolory możemy podzielić też na kilka grup. Pierwsza z nich to barwy ziemi, czyli nawiązujące do otoczenia tj. kolor skały, piasku, wszystkie bardzo neutralne. Druga grupa to kolory pastelowe, charakteryzują się dużą neutralnością i delikatnością ich nie wątpliwą zaletą jest fakt, że można je dowolnie zestawić z każdymi kolorami. Następną grupę stanowią barwy zimne, zaliczamy do nich zielony niebiski, kolory te dają wrażenie chłodu, zimna. Największym powodzeniem cieszą się jednak kolory ciepłe, ponieważ te wprowadzają nas w dobry nastrój i ożywiają wnętrze. Barwy ciepłe to pomarańczowy, czerwony i żółty. Poza tym, że kolory oddziałują na nasze samopoczucie to dodatkowo mogą ukrywać pewne mankamenty mieszkania, mianowicie jeśli jest małe możne je powiększyć optycznie malując na jasne kolory, odwrotny efekt uzyskamy jeśli zastosujemy barwy ciemne i intensywne.

Kategorie: Barwy | Tagi: , ,

Wybór schodów do domu

Wybór schodów do domu Schody są nieodzownym elementem każdego domu parterowego. Zanim się jednak na nie zdecydujemy musimy dokładnie przemyśleć jak będą wyglądały i z jakiego one materiału powstaną. Dawniej robiono tylko schody drewniane ze względu na dostępność drewna, obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów schodów oraz ich kształtów. Schody są bardzo ważnym elementem domu, ponieważ pozwalają na sprawną komunikację miedzy przestrzeniami. Wybierając kształt schodów bierzemy pod uwagę kształt domu, jego wielkość. Jeśli dom jest nie duży wtedy najlepszym rozwiązaniem są schody proste, ponieważ nie zajmują one wiele przestrzeni. Kiedy natomiast dom jest duży bardzo efektownie komponują się schody rozdzielne. Kiedy już dokonamy wyboru konstrukcji naszych schodów przychodzi czas na materiał. W domach nadal króluje drewno, gdyż jest to materiał dość trwały. Aby jednak służył nam przez długie lata trzeba o niego odpowiednio dbać, czyli konserwować oraz lakierować w razie potrzeby. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się także schody wykonane z kamienia. Na ten typ materiału decydują się głownie posiadacze dużych domów. Schody wykonane z kamienia są bardzo efektowne ale też i drogie. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie metalu w konstrukcji schodów. Metal nie tylko jest trwałym budulcem ale dodatkowo jest bardzo plastyczny. Z jego pomocą mogą powstać wszelkiego rodzaju schody kręte, złamane, wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Kategorie: Barwy | Tagi: , ,

Wybór tapety do domu

Wybór tapety do domu Tapeta jest wspaniałym materiałem wykończeniowym, ponieważ można go stosować nie tylko do przedpokoju ale też sypialni czy łazienki. Oprócz funkcjonalności dodatkowymi zaletami tapety jest fakt, że można ją dowolnie łączyć z innymi fakturami i jest odporna na zabrudzenia. Tapeta znakomicie pokrywa ścianę i chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych, jest to bardzo ważne ponieważ w domu najczęściej brudzą się właśnie ściany. Dawniej tapetowano całe pomieszczenia i były nimi salony, obecnie moda całkiem się zamieniła tapety można wykorzystywać we fragmentach i w zasadzie w każdym, pomieszczeniu. Najpierw jednak trzeba je właściwie dobrać do pomieszczenia i funkcji. Inna będzie tapeta do łazienki inna też do salonu. Na rynku jest wiele propozycji jeśli chodzi o tapetę. Wyróżniamy tutaj tapetę papierową, która składa się z dwóch warstw papieru, ta proponowana jest przede wszystkim do salonów, ponieważ nie jest zbyt trwała na ciepło czy wodę. Drugim rozwiązaniem są tapety winylowe, wśród nich wyróżniamy dwa gatunki mianowicie winyle cienkie, które są mniej trwale ale za to odporne na urazy mechaniczne i zarysowania oraz winyle spienione. Taka tapeta ma dwie warstwy jedną jest papier, a drugą winyl tapety te znakomicie spisują na nierównych pomieszczeniach ponieważ maskują je, ale mają też wadę mianowicie szybko się ścierają. Kolejnym pomysłem na tapetę jest tapeta na fizelinie. Jest to w zasadzie nowość, materiał ten jest dość gruby i dobrze tłumi hałas co ważne jest też odporny na ogień dodatkowa zaleta to fakt, że po jej odklejeniu ze ściany pozostaje warstwa laminatu, który może stanowić podkład pod kolejną tapetę. mówiąc o tym materiale wykończeniowym nie można pominąć tapety z włókna szklanego która swoim wyglądem nawiązuje do tkaniny. Podobnie jak to było w przypadku tapety na fizelinie jest odporna na ogień i urazy, wadą jest jej usuwanie ponieważ bardzo trudno ściąga się ją ze ściany. Tapeta to bardzo funkcjonalny materiał który można zastosować wszędzie. Coraz więcej osób decyduje się na nią ze względów ekonomicznych, ponieważ jest tanim sposobem na aranżacje wnętrza co ciekawe można ją bardzo szybko i łatwo położyć. Tapeta jest dość trwała dlatego też będzie nam służyła przez wiele lat. Jeśli natomiast nie chcemy mieć całej przestrzeni wyklejonej papierem wtedy możemy zdecydować się na fototapetę czyli rozdaj obrazu na ścianę który ma duży format. Tapety najczęściej spotykamy w sypialni lub salonie, coraz częściej można je zobaczyć również w holu i korytarzu ponieważ znakomicie dekorują i osłaniają nasze ściany.

Kategorie: Barwy | Tagi: , ,

Schody w domu

Schody w domu Schody są ważne w każdym domu ale poza walorami estetycznymi musimy brać pod uwagę ich funkcjonalność, czyli nie mogą być zbyt wąskie, ponieważ utrudnia to komunikacje oraz przenoszenie mebli, nie mogą być tez zbyt ścięte gdyż wtedy trudno jest się nimi przemieszczać. Kolejny ważny element to stopnie, każdy z nich musi być taki sam czyli równy i postawiony w tej samej odległości wszystko dla bezpieczeństwa i wygody. Schody można podzielić na kilka grup, pierwszą z nich stanowi podział ze względu na ich położenie, wyróżniamy tutaj schody zewnętrzne i wewnętrzne, kolejna klasyfikacja jest ze względu na kierunek wchodzenia wyróżniamy proste, prawoskrętne lub lewoskrętne. Schody dzielimy też ze względu na układ i kształt biegów. Można wyróżnić tutaj łamane, występują kiedy od punktu wejścia do wyjścia skręca się przynajmniej jeden raz, zabiegowe, kręcone, wachlarzowe i spiralne. Schody to nie tylko trasa komunikacji miedzy pomieszczeniami ale też i ozdoba domu jeśli naturalnie są dobrze wykonane i z właściwego materiału. Dodatkowym ich atutem mogą być barierki które również można wykonać z różnych materiałów.

Kategorie: Barwy | Tagi: , ,

Renowacja mebli

Meble stanowią dekorację każdego domu. Dawniej panowała zasada, że im jest ich więcej tym lepiej, meble posiadły funkcję przede wszystkim użyteczną miały być solidne i duże aby pomieścić wszystkie sprzęty. Obecne czasy pokazują, że wybór mebli jest sprawą indywidualną każdego z nas i zależy od upodobań oraz przeznaczenia sprzętu. Wiele osób decyduje się na kupno nowych mebli tym czasem zapominamy o tym, że w naszym otoczeniu znajduje się wiele sprzętów pochodzących z naszego dzieciństwa. Stare meble też mogą być wspaniałą dekoracją, ale przede wszystkim pamiątką po naszej rodzinie. Obecnie każdy sprzęt można naprawić i nawet starym meblom zwrócić dawny wygląd, wystarczy tylko trochę pracy. Jeśli mebel nie jest mocno zniszczony wtedy możemy pokusić się o renowację w domu, wbrew obawom nie jest to nic trudnego. Na początek musimy określić na jakim materiale będziemy pracować, ponieważ meble mogą być pokryte zarówno farbą jak i lakierem czy politurą. Rozpoznanie farby nie powinno stwarzać problemów, gorzej jest jednak z lakierem i politurą. Aby odróżnić te dwie substancje wykonujemy prosty test, mianowicie na wacik nalewamy spirytus i jeśli nie zmieni on koloru wtedy mamy do czynienia z lakierem, jeśli natomiast przejmie kolor mebla wtedy jest to politura.

Kategorie: Barwy | Tagi: , ,